Co dělala Shincheonji, církev Ježíšova v r. 2018 na Václavském náměstí?

Shincheonji, církev Ježíšova, Svatyně stánku svědectví, je církví, o které již mnoho lidí v dnešním náboženském světě slyšelo. Důvody jsou různé. Ze strany odpůrců o ní často můžeme slyšet jako o kontroverzním společenství. Naopak ze strany členů církve jako o společenství, které mnoho lidí přivedlo ke skutečnému poznání Bible a pomohlo jim vytvořit si pevný vztah s Bohem na základě Písma. Jedna z nejznámějších fotografií této církve v České republice pochází z Václavského náměstí, kde Shincheonji pořádala událost s cílem informovat veřejnost o násilné konverzi a volala po jejím zastavení.

Shincheonji, církev Ježíšova v posledních letech zaznamenává celosvětově bezprecedentní nárůst, a proto se stává středem pozornosti a objektem zkoumání mnohých religionistů, teologů (čti zde), ale také medií. V průběhu let vzniklo v online prostředí vícero publikací, které pojednávají o aktivitách této církve. Jednou z nich je právě článek z roku 2018, kdy církev Shincheonji pořádala na Václavském náměstí demonstraci, vyžadujíc zastavení násilných konverzí jejích členů.

Od roku 1984 církev Shincheonji exponenciálně roste. Za jejím výkladem Písma přichází mnoho lidí z jiných křesťanských společenství, jiných náboženství, ale také z řad nevěřících lidí. To způsobuje v náboženském světě, který je považován za svobodný, mnoho rozhořčení a nedorozumění. Důvodem je odchod členů z tradičních církví, aby mohli studovat Bibli v Shincheonji.

V dnešním světě by každý měl mít svobodnou volbu si vybrat, do které církve nebo společnosti chce patřit. Bohužel můžeme vidět, že v mnoha kulturách a zemích světa tomu tak stále není. V Korejské republice, kde církev Shincheonji zaznamenává největší nárůst od počátku jejího vzniku, dochází k násilným konverzím na členech Shincheonji, které již ve čtyřech případech skončily smrtí člena (čti zde, zde). V lednu 2018 se v Soulu, hlavním městě Jižní Koreje, shromáždilo na 120.000 lidí, aby protestovali proti násilné konverzi prováděné křesťanskými pastory a aby podpořili vytvoření právního rámce k potrestání násilí způsobeného ve jménu náboženství.

Aby i česká pobočka církve podpořila demonstraci probíhající v Koreji a předcházela podobným událostem i v jiných částech světa, pořádala 3. února 2018 pietu na Václavském náměstí. Součástí události bylo připomenutí nedávného úmrtí Koo Ji In při násilné konverzi a podpora svobody vyznání. Publikum si tímto gestem mohlo uvědomit důležitost svobodné volby, která je základem našeho demokratického státu, a vyjádřit snahu o ukončení tohoto bezpráví, nad kterým v mnoha případech úřady zavírají oči. Bohužel i v České republice jsme svědky podobných situací, kdy v široké veřejnosti média vyvolávají strach (zde, zde). Z důvodu množství takových pomluv byla církev nucena po nějaký čas provádět skrytou misii. Od podzimu roku 2021 však misie opět probíhá otevřeně. V současné době již probíhá také mnoho dialogů mezi Shincheonji, pastory, médii a religionisty. Církev věří, že v budoucnu budou všechna nedorozumění uvedena na pravou míru a široká veřejnost bude moci vidět Shincheonji jako místo lásky a svobody, stejně jako jej vidí její členové.

Přejít nahoru