V sobotu 28. září, kdy se konala Národní svatováclavská pouť 2024, proběhla slavnostní mše svatá celebrovaná arcibiskupem pražským Mons. Pavlem Graubnerem.
Svatý Václav: světec se srdcem pro Boha a pro národ
„Stůjme před Bohem pokorně, otevřme svá srdce působením Boží milosti a prosme za odpuštění, zároveň mějme odvahu odpustit všem, kteří se nějak provinili proti nám,” těmito slovy zahájil pražský arcibiskup Mons. Pavel Graubner mši svatou na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi, kde Národní svatováclavská pouť 2024 probíhala.
Svatý Václav je znám jako symbol míru, zbožnosti a spravedlnosti. Jeho svátek, Den české státnosti, se slaví 28. září a je státním svátkem České republiky. Tradičně je v tento den vzpomínáno na jeho význam pro české dějiny a hodnoty, které ztělesňoval. Stal se národním patronem českých zemí a je spojován s jednotou a odolností národa.
Na poutní slavnost dorazili církevní a státní představitelé a lidé z celé republiky. Pouti se také zúčastnili věřící církve Nové nebe nová země (Shincheonji). Společně, inspirováni odkazem svatého Václava, se připojili k modlitbám za český národ.
Marie, která je věřící církve Shincheonji, sdílela, proč přišla na svatováclavskou pouť: „Svatý Václav byl skutečně příkladem věřícího a zakladatele naší země. Doufal, že to, co Bůh slíbil v Bibli, se skutečně naplní. Dnes toho můžeme být svědky, Shincheonji o tom svědčí, protože vidíme, jak mnoho mladých lidí a pastorů z celého světa přichází a učí se o proroctví a naplnění knihy Zjevení, což je Boží slib, který se naplňuje v dnešní době. Je to takový velký návrat k víře v Čechách.”
Národní svatováclavská pouť spojuje národ každý rok
Paní Alena, která se každoročně účastní poutě, sdílela: „Přišla jsem s očekáváním, že se zas naplní to, co už zažívám po několikáté. Mám pocit, že kdybych nešla, tak by bylo něco špatně. Přicházím hlavně s poděkováním,“ a dodala, že jako věřící člověk četla Bibli, včetně její poslední knihy Zjevení, i když ne zcela dokonale. „Knihu Zjevení jsem nečetla dopodrobna, pouze jsem v ní listovala, ale nikdy jsem se úplně nesoustředila.“ Zmínila, že kniha Zjevení pro ni znamená očekávání toho, co přijde v budoucnu.
Kniha Zjevení je Boží slib plný naděje
Po mši věřící Shincheonji zvali poutníky v přátelském rozhovoru ke studiu Bible a poznání Zjevení, které se naplňuje a které věřící často neznají a sdílejí těžkosti v jeho porozumění.
O tom, jak je kniha Zjevení důležitá, se podělila členka církve Helena: „Vážím si Ježíšových slov života, která dal tím, že obětoval svůj život. Proto je pro mě důležité Zjevení rozumět.”
O svůj názor se podělil další věřící církve Nové nebe nová země Martin: „Shincheonji dosvědčuje pravdu o naplnění knihy Zjevení. Slova Bible musíme říkat taková, jaká jsou, aniž bychom je překrucovali nebo k nim něco přidávali. Jak řekl Ježíš, potřebujeme se pokořit jako děti a sami se přesvědčit o pravdivosti těchto slov.“
Svatý Václav zůstává jednou z nejdůležitějších postav české kultury a historie, a jeho příběh inspiruje i dnes svou nadčasovou hodnotou spojenou s vírou, oddaností a snahou o dobro své země. Stal se příkladem pro věřící, kteří žijí s vírou v naplnění Božího zaslíbení v Bibli, které se naplňuje v dnešní době, jak ukazuje kniha Zjevení.